a Színházi Dramaturgok Céhe döntése alapján
A Színházi Dramaturgok Céhe a Magyar Színházi Társaság tagjaként önálló egyesületként működik, fő programjuk a zalaegerszegi Nyílt Fórum, de szakmai díjakat is osztogatnak, ösztöndíjakra tesznek javaslatokat, pályázatok elbírálásában is részt vesznek, ugyanakkor érdekképviseletet is próbálnak ellátni. Ilyen szakmai szervezet Erdélyben nem létezik, ezért az itteni dramaturgok arra kacsintanak, erdélyi magyar drámát ott díjaznak, és itt Magyarországról hívott szakembertől hallgatunk előadást az évad legjobb drámáiról, amely Magyarországra vonatkozik, mégha a jelölések között ott is szerepel egy erdélyi dráma (Székely Csaba: Bányavirág). Bármilyen félreértést megelőznék azzal, hogy ebben semmilyen vád nincs, inkább kérdés magunkhoz, miért nem jön létre itt is hasonló elhivatottsággal rendelkező szervezet? Az ilyen fesztiválok pedig több területről jövő szakmai szervezetek találkozásának adhatna helyet, ahol nem az lenne a témakör, hogy hogyan működik máshol, hanem a tapasztalatcserére kerülne a hangsúly. Mivel egyelőre úgy tűnik, hogy ebbe az irányba semmilyen mozgolódás nincs (vagy talán most kezdődött el valami a gyergyói kollokviumon?), addig örülünk, hogy a (romániai) határon túl legalább olvassák az erdélyben született drámákat.
Mivel a SzDC tagjai pályázatok kuratóriumának döntnökei is, ezért elsőkézből kapják meg a drámaszövegeket, de vannak esetek, mikor a szerző küldi el drámáját a céhhez, esetleg egy ajánlás segít a drámának, hogy a megfelelő kézbe jusson. „A dramaturg életében az a legnagyobb siker, ha eljuttat egy drámát az előadásig”, mondja Lőkös Ildikó, az SzDC társelnöke, s ezt az is bizonyítja, hogy arra a drámára is szavaznak, a Színházi Kritikusok Céhével ellentétben, amely nem került még bemutatásra, de nyomtatásba már igen. Az előadásból még azt is megtudjuk, hogy elsődleges céljukká vált a kezdő kortárs drámaírók felfedezése és főleg a szöveg értékére próbálják felhívni a figyelmet. Az évad legjobb drámájára csak Dramaturg Céh tag szavazhat, és a döntés titkos szavazás által születik meg. Állandó vitát jelent, hogy a felolvasó színházi előadás vagy a kötetben való megjelenés előnyösebb egy drámának, illetve előadások szövegkönyvei (pl. Mohácsi és Pintér előadások), valamint az adaptációk, melyek elvileg ki vannak zárva a versenyből. A 2011-es évad öt lehetséges nyertest ígért:
Eszterházy Péter: Én vagyok a Te
Garaczi László: Ovibrader
Háy János: Háromszögek
Székely Csaba: Bányavirág
Závada Pál: Janka estéi.
Végül az Én vagyok a Te c. dráma nyerte el az évad legjobb magyar drámája díjat, a Nyílt Fórum elismerését, a Vilmos Díjat pedig a Bányavirág kapta.
.bréka.
No comments:
Post a Comment