Számadás

Elszigetelt falusi környezetben élő társadalom mindennapjai tárulnak elénk. Egy olyan közösségé, amely arra van ítélve, hogy köreiből ki ne törhessen – korlátolt lehetőségei és csökkent ereje helybenjárásra kényszeríti.
A kocsmáros saját vállalatának rabja, leánya mindkettőjüknek, a falu egész közössége pedig elsősorban gondolkodásmódjának és az alkoholnak. Mindegyikőjüket lebilincseli valami. Egy helyben tartja vagy visszarántja.

Egy napon azonban beköszönt életükbe a nagy lehetőség – a kitörés lehetősége. A kocsmába idegen érkezik: egy városi férfi. 

A szereplők egy részében, ha nem is tudatosan, de megjelenik a vágy a szabadság és egy más életforma után. A kocsmáros leánya Budapestre költözne, az egyesek által igen tisztelt, mások által pedig megvetett városi férfi, Bece, Portugáliába. Mindketten menekülnek otthonukból és idegen, csupán hallásból vagy könyvből ismert városokban látják a tökéletes haza és boldogság lehetőségét.

Masni, a közösség egyik legjelentősebb tagja, magához szeretné láncolni újdonsült kedvesét, nem sejtvén, hogy Bece is, akárcsak ő, szabadulni akar a kötöttségektől. A közösnek vélt álmuk Portugália tengerpartja lesz. A vágy azonban nem teljesül – nem teljesülhet be.

A Retek nevű fiatalembert, Masni falubeli udvarlóját, a féltékenység gyilkossá teszi. A bűn azonban, s annak következményei nem kizárólagosan őt terhelik.

Ha önvédelemből vesszük el más életét, az ugye, nem bűn? Vagy legalábbis nem jár érte örökkévalóságig tartó szenvedés, csak esetleg tisztítótűz? – faggatja rezzenéstelen arccal a papot, még gyilkosság előtt.
Ez a groteszk jelenet jellemzi leginkább a tehetetlenséggel küszködő kétségbeesett közösség sorsát: a védekezés az egyetlen lehetőség – megmenteni, ami maradt. Ha javítani nem tudnak a helyzeten, hát elégtételt kell nyerniünk. Az elégtétel pedig – ha rövid időre is –  megnyugvást hoz. A gyilkosság így Retek számára az életbenmaradást jelenti. A gyilkosság, a bosszú nem más, mint önvédelem.

Az áldozat – a néző meglepetésére – nem a csábító, a városi férfi, hanem a falu egy jelentéktelen tagja lesz. Ha Becét ölte volna meg, csak a csábításért nyert volna elégtételt. Így viszont, egy bűnbak véletlenszerű kiválasztásával, egész elrontott életéért áll bosszút.

Retek börtönbe kerül, a pap hite istenében és önmagában megrendül. Bece elrontott magánéletére is fény derül, s Portugáliába való utazása – ki tudja meddig – elhalasztódik. Csipesz nem megy többé Pestre. Otthon akar „próféta” lenni. Felesége életében nincs változás – ugyanolyan monotonok és bizonytalanok a mindennapjai, mint a tragédia előtt volt.

Az utolsó képben a kocsmáros lánya Sátánnal, egyik törzsvendéggel inni kezd, s ezzel belép a kocsma törzsvendégeinek társaságába – a kiszabadulás lehetősége nélkül.
.JH.

No comments:

Post a Comment